Psikoteknik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Psikoteknik sertifika, bir kişinin psikolojik ve fiziksel koşullarının sürücü olmak için uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Bu, bir psikolog ve simülatör değerlendirmeleri tarafından yapılan 1 saatlik bir gözlem sonucu verilir. Bu belge, sürücünün işe uygun olup olmadığını gösterir. Psikoteknik bir rapor ve psikoteknik değerlendirme olarak bilinir.

 

Psikoteknik Rapor Nereden Alınır?

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen yetkili kuruluşlar tarafından verilir. Sertifika almak ve testleri başarıyla geçmek istediğiniz ilde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir kuruma başvurmanız gerekmektedir. Bu minvalde bigic psikoteknik size dilediğiniz zaman destek olabilir.

 

Psikoteknik Belge Nasıl Alınır?

Psikoteknik sertifika; Yetkili makam tarafından bir saatlik değerlendirmeden sonra başarılı adaylara verilir. Bu değerlendirme psikologlar tarafından yapılır ve testlerde simülatörler kullanılır. 1 saatlik bir değerlendirme döneminde, bir kişinin fiziksel ve psikolojik olarak sürüş yapıp yapamayacağını ölçmeniz önerilir. Psikoteknik değerlendirilirken aşağıdaki testler yapılır:

*Dikkat seviyesi (sürekli ve seçici dikkat testi)

*Görüş açısı

*Test kalitesi ve tepki hızı

*Koordinasyon testi

*Görsel süreklilik testi

*Muhakeme testi (matris testi)

*Hız ve mesafe testi

Psikoteknik Belge İçin Gerekli Belgeler

Psikoteknik bir rapor almak için herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır. Karayolu Taşımacılığı Kuralları çerçevesinde çalışan veya çalışacak kişilerden psikoteknik bir rapor istenmektedir. Düzenlemeler, kullanılan araca uygun olarak ehliyet ve SRC sertifikasına tabidir. Bazı durumlarda, bu, ele geçirilen ehliyetin iade edilmesinden önce talep edilebilir. Ancak, herkes psikoteknik bir rapor alabilir. Hareketin başlamasından önce sadece kuralların gerekliliklerine sadece belirli bir süre uymak zorundadır.

 

Psikoteknik rapor, araçların teknik muayenesiyle karşılaştırılabilir. Ehliyet almak sizi trafiğe götürmek için yeterli değil. Teknik inceleme iznine sahip olmalısınız. Ayrıca, ehliyet sahibi olmak ticari sürüş için yeterli değildir. Bir SRC ve Psikoteknik Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmalısınız. Aynı zamanda şu belgeleri de edinmelisiniz:

-Nüfus Cüzdanı Kopyası

-Sürücü Ehliyetinin Kopyası

– Fotoğrafınız dijital ortamda merkezimiz tarafından çekilmektedir.

 

Psikoteknik Belgesi Ücreti

2020 Psikoteknik Belgesi ücreti 169.96 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret her yıl Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir ve merkezlere bildirilir. Bu ücret temel fiyattır. Azami fiyat, merkezden merkeze değişebilir, böylece Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen taban fiyat % 30’u geçmez. Ödemeler ve diğer ayrıntılar için firmamıza ulaşabilirsiniz

 

Hemen Ara
Navigasyon