Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik aslında psikoloji çerçevesinde değerlendirilebilecek bir ifadedir. Bu, insanların çalışma koşullarına ne derece uyum sağlayabileceklerini, sürdürülebilirliklerini, bu işe ne kadar zaman harcayabileceklerini ve çalışırken ne kadar zaman verebileceklerini belirleyen bir araştırma yöntemidir.

Ek olarak, insanların fiziksel bir kusuru olup olmadığını belirleyen yöntem testler tarafından kullanılmakta, kısacası, sürücü ehliyetini almak isteyen kişilerin zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olup olmadıklarını anlama yöntemidir. Bu, psikoteknolojinin ne olduğu sorusunun kapsamlı bir sunumudur, ancak ruhsat isteyen kişilerin göz muayenesi, el ve ayaklarının kullanım uygunluğu ve kullanım hızı gibi faktörlerle ayrıntılı olarak ölçülür. Peki trafik için psikoteknik nedir?

Psikoteknik Ve Trafik Kuralları

Ruhsat almak isteyen kişilerde en önemli organlardan biri olarak kabul edilen göz, sağlıklı olmalı, lisans hassasiyeti olan kişilere verilemez, bu değerler gerekli ölçümlerle belirlenir. Bu yöntemin amacı, hareket etmek isteyen kişilerin yeterli olgunluğa ve donanıma sahip olmasını sağlamak ve yeterli görülen ancak hafif bir kusurlu sürücüler için adayların bu kusurları kapsayacak şekilde eğitilmiş ve temin edilmiş olmalarını sağlamaktır.

Bu eğitimler trafik kurallarına dikkat eden içgörülü sürücüler sağlamak için tasarlanmıştır. Ehliyet almak istiyorsanız, önce bu testi geçmelisiniz. Eğitim kurumumuzda bu yöntemle gerekli testler yapılır ve insanların ehliyet alma eğiliminde olup olmadığı ölçülür. Sertifika olarak psikoteknik nedir?

Psikoteknik Sertifikası Nedir?

Psikoteknik sertifikası, ruhsat almak isteyenler için yapılan testler sonucunda Sağlık Bakanlığı çalışanları tarafından verilen bir sertifikadır. Sertifika vermek için, sürücü bu testleri doğru düzeyde başarıyla geçmelidir. Fiziksel ve zihinsel testlerden geçen kişiler bu testleri başarıyla geçmelidir. Bu belge yasaya uygun olarak resmi gazetede yayınlanmıştır. Buna göre, bu sertifikayı fiziksel ve ruhsal olarak alma hakkına sahip kişiler sürücü mesleğini kullanabilirler. Ancak, sertifika her beş yılda bir kurumlar tarafından yenilenmelidir.

Sürücü adaylarına ve sürücülere sertifika vermeleri için yapılan testlerin başvurusu yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Bu süreden daha az olması tavsiye edilmez ve bu koşullarda maksimum gereksinim belirlenir. Belge almak çok önemlidir. Bu aşamalarda test edilerek satılabilecek trafiğin izlenmesi engellenebilir. Fiziksel engellilik veya bozulma da sürüş sırasında tehlike oluşturmayacak derecede olmalıdır.

 

 

Hemen Ara
Navigasyon