Psikoteknik Raporunu Kimler Almalıdır?

Psikoteknik raporu, bilişsel ve psikomotor yönlerini, sürücülerin güvenli bir şekilde sürmelerine yardımcı olan objektif bir rehber aracılığıyla değerlendirme ve değerlendirme sürecidir. Sürekli dikkat, muhakeme, koordinasyon, hız mesafesi, çarpışma tahmini, hareket görüşünüz, dikkatiniz, tepki hızı, görsel algı hafızası, görüş, görsel süreklilik ve yeni bir kişilik için bir seri test uygulanmaktadır. Peki Psikoteknik Raporunu kimler almalıdır, test içeriği nedir?

Bir psikoteknik sertifika almak için minimum test süresi, bir saattir. Bu, bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığının sürüş için yeterli olup olmadığını değerlendiren bir test uygulama sürecidir. Psikoteknik, bir kişinin belirli bir iş için uygun olup olmadığını belirlemek için hazırlanmış bir ölçüm yöntemidir. Güvenli yöntemler ile ölçüm yapmak için bilgicpsikoteknik.com aracılığı ile test uzmanlarına danışabilirsiniz.

Psikoteknik Rapor Şartları

Sürücülerin yolcuya ait araçlarda ve eşyaların taşınmasında çalışabilmesi için;

*Ticari aracın niteliğine bağlı olarak ehliyet alması gerekir.

*Yolcu taşımacılığında en az lise veya eşdeğeri okuldan mezun olmalıdır.

*Mal ve eşya nakliyesi için ilkokul mezunu olmalıdır.

*Sürücü için mesleki yeterlilik sertifikaları almak üzere bakanlık tarafından belirlenen sürücü, kurum ve kuruluşlara eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının mezunlarını kapsamamaktadır.

*Her beş yılda bir yetkili sağlık kuruluşlarından, sürücülerin vücut ve psikoteknik yönleriyle sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporu almak gerekir.

*Yolcu taşımacılığı alanında çalışacak otobüs şoförleri, 26 yaşından büyük, 63 yaşından küçük olmalıdır.

*Mal ve eşya nakliyesinde görev alacak olan sürücüler 63 yaşından büyük olmamalıdır.

*Tehlikeli maddeleri taşıyan sürücüler, ilgili mevzuatın sürücülerin eğitimi gerektirdiğini doğrulayan bir sertifikaya sahiptir.

*Uluslararası trafikle meşgul olacak sürücüler uyuşturucu, silah, insan kaçakçılığı ve gelenekleri ve terör suçları için özgürlükle ilgili cezalardan mahkum olmamalıdır. Peki psikoteknik raporunu kimler almalidir?

Src ve Psikoteknik Taahhüt Belgesi

Ülkemizdeki ulaştırma politikalarında yapılan yeni reformlarla, ulaştırma işinde çalışanlar için bazı belgelerin alınması şarttır. Sırasıyla; 4925 sayılı karayolu taşımacılığı kurallarının 34. maddesi uyarınca, bir src sertifikası ve psikoteknik rapor alınması zorunludur. Ticari olarak yolcular, kamyon sürücüleri ve kamyon sürücüleri hem bir src sertifikası hem de bir psikoteknik belgesi almalıdır.

Psikoteknik Rapor Detayları

Bir insanın psikolojik ve fiziksel olarak ticari bir yolu nasıl yönetebileceği, bir takım psikoteknik testlerin yardımıyla anlaşılabilir. Bu test yaklaşık 1 saat sürer. Bu süre zarfında, bir kişi hem simülatör hem de psikologlar üzerinde test edilir. Başka bir deyişle, bir kişinin yolcu veya mal / mal taşıma görevini yerine getirme hakkına sahip olup olmadığını gösteren psikoteknik bir belge olarak bilinir. Bu belgeyi işini profesyonellik seviyesinde yapan bilgic psikoteknik.com aracılığı ile alabilirsiniz.

 

 

Hemen Ara
Navigasyon