Psikoteknik Cezası

Ticari araç kullanan ve kullanan sürücülerin talep ettiği psikoteknik sertifikası, şehir içi ve banliyö ulaşım alanlarında, yolcu taşımacılığında ve yük taşımacılığında alınması gereken önemli belgelerden biridir. Sürücü ve motor kontrollerinin psikolojik davranışlarını kontrol eden bu teknik, güvenli hareket için gerekli belgelerden biridir.

Bu sertifika için başvurmanız gereken kuruluşlar, düzenli olarak yenilenmeden ve dokümanları ilk satın almadan önce tüm bilgileri sağlamalıdır. SCR spesifikasyonları, SRC sertifikası ve bazı sertifika programları, araçların ticari kullanımında çalışacak olanlar için gerekli belgeler arasındadır.

Bir Psikoteknik Sertifika İçin Verilen Para Cezası Nedir?

2023 tarihli kararnameye göre, psikoteknik cezasi, bu aracı almayan veya yenileyen sürücülerin uyguladığı yaptırımlardan biridir. Bu sertifika trafik cezaları altında kontrol edilir ve sertifika eksik olsa bile ticari araçları kullanmaya devam edenlere uygulanır. Ehliyetinde önemli bir belge olan psikoteknik sertifikası, hem satın alma koşulları hem de ücretler açısından çok daha düşük fiyatlardan oluşuyor.

Psikoteknik Sertifika Almamanın Cezaları Nelerdir?

Psikoteknik sertifikanın cezası 2023 yılında birçok suçlama yapılmıştır. Bu cezayı alan kişiler, yol kurallarını ihlal ettikleri gibi ihlal ettiler. Bu nedenle aldıkları para cezaları çok fazla. Ticari alanda çalışan kişiler bu belgeyi kısa sürede almalı ve bu yolculuğa iş hayatlarında başlamalıdır. Yol kurallarının ihlal edilmeye devam etmesi durumunda, dava daha da genişletilebilir.

Önce belgeyi almazsanız, ticari bir araç kullanmaya devam ederseniz, ilk ihlalden sonra psikoteknik cezasi kesilecektir. Cezalardan biri SRC sertifikasıyla 5004 TL iken, SRC / ADR sertifikasındaki eksikliklere 5004 TL’ye kadar olan cezalar uygulanır. Gerekli psikoteknik sertifikaya sahip olmayan sürücüler 3584 Türk Lirası ödemek zorundadır. Psikoteknik sertifikası kiralama zorunluluğu 750 Türk Lirasıdır. Bu ceza ayrıca lisans sahibi tarafından ödenir. Bu tür para cezalarına maruz kalmamak için, psikoteknik belgeler almalı ve bu belge ile mesleki yaşamınıza devam etmelisiniz.

 

Hemen Ara
Navigasyon